A kiadványsorozat célja, hogy a területi tervezésben, térségi fejlesztésben alkalmazható új megoldásokat, jó gyakorlatokat mutasson be, módszertani és szemléleti hátterét, eszközeit bővítse, ezáltal segítve a területfejlesztési programokban, projektekben érintettek munkáját.

A füzeteket a tervezésben-fejlesztésben érintett tervezőknek és döntéshozóknak, a projektgazdáknak, pályázóknak, valamint a térségfejlesztéssel kapcsolatba kerülő civileknek, vállalkozóknak, egyéb szereplőknek egyaránt ajánljuk. Az évente egy-két számmal megjelenő Területfejlesztési füzetek első száma "Segédlet a közösségi tervezéshez" címmel 2010 márciusától elérhető, és a részvételen alapuló közösségi tervezéshez nyújt gyakorlati útmutatót.

Idén további két kiadvány is várható. Az év első felében megjelenő "Ötletadó megoldások, jó gyakorlatok" című brossúra a helyi gazdaságfejlesztés eszközeit, lehetőségeit szemlélteti gyakorlati példákkal. Az második félévre tervezett "Gondolkodjunk kistérségben! Tájoló a kistérségi szemléletű fejlesztésekhez" című füzet pedig a kistérségi integrált tervezés és fejlesztés témakörével foglalkozik majd. A kiadványok a www.nfgm.gov.hu, www.rtop.hu, a www.vati.hu és a www.terport.hu honlapokról lesznek letölthetők.

A Területfejlesztési füzetek első kötete, a "Segédlet a közösségi tervezéshez" elsősorban a területfejlesztéssel, területrendezéssel, vidékfejlesztéssel, településfejlesztéssel és -rendezéssel, valamint bármilyen térségi alapú komplex tervezéssel és fejlesztések lebonyolításával foglalkozó szakemberek számára készült; ám szándékaink szerint a közösségek saját kezdeményezéseit gondozó, a közösségek önerejére támaszkodó „civil” fejlesztők is hasznosítani tudják.

Az útmutató segít tudatos tervezési folyamattá szervezni egy-egy közösségi megmozdulást, kezdeményezést, illetve segít abban, hogy az adott tervezési helyzetben mindenki számára gyümölcsöző tervezési folyamatot sikerüljön kialakítani. Az útmutatóban olvasható technikák segítenek abban, hogy egy fejlesztés valamennyi érintettje hatékonyan részt vehessen a munkában. A tervezések megrendelői is képet kaphatnak arról, hogy a mindenki számára optimális eredmény eléréséhez milyen módszertani lehetőségekkel számolhatnak.

A segédlet első fejezete összefoglalja a részvételen alapuló tervezés előnyeit, lehetséges rövid és hosszú távú, közösségi és privát hasznait. Ezzel segítséget kíván nyújtani abban, hogy felismerjük a közösségi bevonásban rejlő lehetőségeket, megfogalmazzuk a magunk és fejlesztési partnereink számára a közösségi tervezéssel szemben támasztható elvárásainkat. Ismerteti a helyi érintettek részvételén alapuló tervezés tipikus felhasználási területeit, majd az alkalmazott módszerek, elvek leírásával segíti a bevonás folyamatának megtervezését.

A kiadvány második fejezete gyakorlati útmutatást ad a nagyobb társadalmi részvételt célul kitűző fejlesztési projektek, programok megvalósítói számára. A részletes gyakorlati tanácsok, ellenőrző kérdések hozzájárulnak ahhoz, hogy a közösségi tervezés valamennyi érintett számára meghozza a várt eredményt, és ezzel gyakorlati alkalmazása hazánkban is nagyobb lendületet kapjon.

A mellékletben pedig azok a gyakoribb és legkönnyebben alkalmazható közösségi tervezési és kommunikációs technikák kaptak helyet, amelyek segítségével eredményessé, hatékonnyá tehetjük a közös munkát.

Forgassa Ön is jó haszonnal!

A VÁTI Stratégiai Tervezési és Vidékfejlesztési Irodájának csapata

Cikk megosztása