alt

Idén immár 15. alkalommal várta a természet- és madárbarátokat a Tatai Vadlúd Sokadalom, amelyen a Herman Ottó Intézet játékos feladványokkal, természetismereti kérdéssorokkal tette próbára a kicsik és nagyok tudását.

A hazai természetvédelem egyik legnagyobb tömegeket megmozgató eseménye a Tatai Vadlúd Sokadalom, amelyet 2001 novembere óta minden évben megrendeznek. A rendezvényt az állami és civil szféra képviselői, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Komárom-Esztergom Megyei Helyi Csoportja, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, valamint a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület közösen szervezik. Évről-évre egyre több látogatót vonz, mára igazi télköszöntő madár fesztivállá vált, amire több mint tízezer vendég érkezik az országból és külföldről. Madarászok, természetvédők, természet-szeretők, családok várják a tatai Öreg-tó partján, hogy a félénk madaraknak ismert vadludak a város szívében, szinte testközelből láthatóak legyenek.

A rendezvény színes program kavalkádja előadásokkal és egész napos madármegfigyelő versennyel vette kezdetét.  A lelkes madarászok minél több madárfajt igyekeztek megfigyelni, meghallani a Tatán és környékén kijelölt versenyterületen, majd a korán kelők ornitológus tolmácsolásában követhették nyomon a vadludak kirepülését, számukat a szakértők 22 ezerre becsülték.

Az esemény ünnepélyes megnyitóján beszédet mondott Bencsik János országgyűlési képviselő, Michl József, Tata polgármestere és Füri András, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság  igazgatója. Ezt követően solymász és állati bemutató mellett adventi vásár, bábelőadás, táncház, énekmondó gyermekműsorok, fotókiállítás és filmvetítések közt válogathatott a nagyközönség.

A Herman Ottó Intézet sátra központi helyen, a madármegfigyelő-torony tövében állt. Hatvanszoros nagyítású teleszkóp segítségével közel hozták a madarakat, azok számára is, akik távcső nélkül érkeztek. A tó vizén és zátonyain táplálkozó, pihenő, szabad szemmel alig kivehető madarak élő képét televízión vetítették ki. A kisebbek a Herman Ottó Vándortanösvény játékos feladványaival gyarapíthatták tudásukat, az idősebbek pedig természetvédelmi és természetismereti kérdéssorok kitöltésével tehették próbára tájékozottságukat.

 

 Forrás: Herman Ottó Intézet

Cikk megosztása